Arkeos


Basın Bülteni
                                                                       


ARKEO’S VE ARK OF CRAFTS ARKEOLOJİK MİRASIMIZI GÜNÜMÜZE TAŞIYOR

Arkeolojik değerlerimizi tanıtmak amacıyla bir araya gelen ARKEO’S ve Ark of Crafts, İstanbul Arkeoloji Müzeleri koleksiyonlarından esinlenerek geliştirdiği tasarım ürünlerden oluşan “İstanbul’un 400.000 Yılı” ve “Göz” koleksiyonları ile arkeolojik mirasımızı günümüze taşıyor.

Arkeoloji Müzelerini Sevenler Derneği markası ARKEO’S ve Ark of Crafts, arkeolojik değerlerimizi tanıtmak ve arkeoloji alanındaki farkındalığı arttırmak üzere ortak bir proje için bir araya geldi. Proje kapsamında, İstanbul Arkeoloji Müzeleri koleksiyonlarında yer alan eserlerden esinlenilerek, altı farklı sanatçı tarafından tasarlanan ve tamamı el yapımı ürünlerden oluşan iki özgün koleksiyon hazırlandı.

İnsanın en eski inançlarından biri olan ve günümüzde de devam eden “kem gözden korunma” ritüellerinden yola çıkılarak tasarlanan “Göz” koleksiyonu için, İstanbul Arkeoloji Müzeleri koleksiyonlarından MÖ 7. yüzyıla tarihlenen adak göz levhasından ilham alındı. Koleksiyonda göz levhası sembolü, kurumsal ve kişisel kullanıma yönelik deri bilgisayar çantası, ajanda, altın kaplama kol düğmesi gibi geniş bir ürün yelpazesinde hayat buldu.

“İstanbul’un 400.000 Yılı” koleksiyonu ile 400.000 yıl önce Küçükçekmece Gölü’nün yaklaşık 1,5 km kuzeyinde yer alan Yarımburgaz Mağarası’nda yaşamış ilk İstanbullulara selam ediliyor. Koleksiyonda, İstanbul Arkeoloji Müzeleri koleksiyonunda yer alan Yarımburgaz Mağarası buluntularından esinlenilerek tasarlanan cam ofis ürünleri, porselen fincanlar, kişiye özel takılar gibi kültürel hediye ürünleri yer alıyor.

Sanatçılar, Ceyda Bozkurt, Gözde Atlı, Moria, Muk Design, Tansu Komar ve Yasemin Aslan Bakiri, tasarımlarıyla koleksiyonlara hayat verdiler.

ARKEO’S / Ark of Crafts “İstanbul’un 400.000 Yılı” ve “Göz” koleksiyonları için hazırlanmış kültürel hediye ürünlerinden elde edilen gelir, “Arkeoloji Müzelerini Sevenler Derneği”nin çalışmalarına aktarılacak. Koleksiyonlar ilk aşamada İstanbul ve Ankara’daki seçkin noktalarda satışa sunulacak.

ARKEO’S

Dünya kültür mirasının önemli bir parçasına sahip olmak, bununla gurur duymanın yanı sıra sahip olduğumuz değerleri korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak gibi sorumluluklar da içerir. Bu yaklaşım ile kurulan Arkeoloji Müzelerini Sevenler Derneği arkeolojik değerlerimizi tanıtmak ve arkeoloji alanındaki farkındalığı arttırmanın yanı sıra Arkeoloji Müzelerine kaynak sağlamayı da hedeflemektedir.

Arkeoloji Müzelerini Sevenler Derneği, hedefleri doğrultusunda, ARKEO’S markası altında geliştirdiği arkeoloji temalı hediyelik eşyalar ile “kültürel hediye” alanında alternatif oluşturmayı amaçlamaktadır. Satın aldığınız her ürün ile eserlerimizin ve müzelerimiz korunmasını ve geliştirilmesini destekleyebilirsiniz.

ARK OF CRAFTS

Anadolu’nun zengin kültürünü günümüze taşıyan değerli sanatçıların ve ustaların özgün ürünlerini bir araya getiren Ark of Crafts, Anadolu sanatlarının dünyayla buluşmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Bu sorumlulukla Ark of Crafts ekibi, arkofcrafts.com, Ark of Crafts Corner ile birlikte ulusal ve uluslararası dijital platformlarda ve mağazalarda bu seçkin ürünlerin yer alması için işbirlikleri yapıyor, uluslararası fuarlara katılıyor.

İletişim:

Tel:
0212 519 49 46

E-mail: info@arkeos.org, aoc@arkofcrafts.com